ÖNEMLİ!!!Crypt0L0cker Virüsü Hakkında. / Haber Tarihi: "31-08-2015


Crypt0L0cker Virüsü

Son günlerde kullanıcıların kabusu olan CryptoLocker virüsü kullanıcıları mağdur etmeye devam ediyor. Özellikle mail yoluyla insanların bilgisayarına bulaşıp dosyalarını kilitleyen virüs yüzünden birçok kişi mağdur oldu. TTNET tarafından gelen e-fatura olarak görünerek bilgisayara bulaşan virüs dosyalarınızı kilitleyerek açmak için sizden para talep ediyor. Tabii ki de parayı isteyen virüs değil, bu virüsü hazırlayıp bulaşmasına neden olan hackerlar. Kurnaz hackerlar faturanızı yüksek göstererek sizi mail içindeki linke tıklamaya yönlendiriyorlar. http://efatura.ttnet-fatura.com/ gibi bir adresine yönlendiren linkin aslında bir tuzak olduğu sonradan anlaşılıyor.

Not: Virüsü bulaştıran fidyecilere kesinlikle para göndermeyiniz. Dosyalarınızı açmıyorlar üzerine de gönderdiğiniz paranıza yazık oluyor. 

Sizi yönlendirdikleri link ile zip uzantılı bir dosya ile faturanızı indirmenizi sağlıyorlar. Zip dosyasını açıp içindeki dosyaya tıkladığınızda ise tüm word dosyaları, resimler, pdf dosyalarınız açılmıyor. Sebebi ise dosyalarınızın encrypted uzantısına dönüşmesi.

Daha sonra masaüstüne SIFRE_COZME_TALIMATI.html adında bir dosya geliyor ve dosyayı açtığınızda; Uyarı Tüm dosyalarınız CryptoLocker virüsü tarafından şifrelenmiştir

Bilgisayarınızda ağ disklerde, ve USB belleklerde olan önemli dosyalarınız, fotoğraflar, videolar ve kişisel bilgiler CryptoLocker virüsü ile şifrelenmiştir. Bizim şifre çözme yazılımını satın almak dosyalarınızı kurtarmak için tek yoldur. aksi takdirde tüm dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

Dikkat CryptoLocker virüsü kaldırma işlemi şifrelenmiş dosyalara erişim sağlamaz.

Şifre çözme yazılımını satın almak için tıklayınız Gibi uyarılar geliyor ve dosyalarınız açılmıyor.

DİKKAT: MAİLLERİNİZDE BU TÜR SALDIRILAR BAZEN SPAM OLARAK DÜŞMEMEKTEDİR.

SİZLERE TTNET,TURKCELL FATURA,THY,KARGO ŞİRKETLERİ GİBİ MAİLLER GÖNDERİYORLAR.MAİLLER DE BİREBİR AYNI FATURA EKİ ÖRNEĞİN FATURANIZ 222,00 TL DİR YADA THY KARGO TARAFINDAN KARGONUZ VAR ADRESİNİZİ GÜNCELLEYİNİZ FATURANIZI KONTROL EDİNİZ VB GİBİ MAİLLERİ GÖNDERİYORLAR BU SİZİ ŞAŞIRTIP LİNKE TIKLAMANIZA VEYA DOSYAYI İNDİRMENİZİ SAĞLIYOR.

BÖYLECE RAHATLIKLA  BİLGİSAYARINIZA SIZIP BÜTÜN DOSYALARINIZA ŞİFRELEME YAPILIYOR.

ÇÖZÜMÜ HALEN NET OLARAK SAĞLANAMAYAN BU VİRÜS İÇİN MAİLLERİNİZ DE BİRAZ DAHA DİKKATLİ OLMANIZI TAVSİY EDİYORUZ.